صندلی اداری استاندارد و باکیفیت چه ویژگی هایی دارد؟


همان‌طور که می‌دانید کارمندان یک ارگان یا اداره، معمولاً  ساعت های زیادی را مشغول بکار هستند و بخش قابل توجهی از زمان خود را پشت میز و بر روی صندلی نشسته اند؛ به همین خاطر باید صندلی اداری که برای خرید انتخاب می‌کنند باید استاندارد مشخصی داشته باشد که بتواند یک مکان مناسبی برای یک کارمند باشد که بعد از مدت زمانی مدیدی که از صندلی استفاده شد فرد دچار مشکلات ستون فقرات و کمر درد و پا درد نشود. بنابراین بهتر است برای اینکه بتوانیم صندلی مناسبی انتخاب کنیم با مشخصات صندلی اداری مناسب و با کیفیت، آشنا شویم.

مشخصات و خصوصیات صندلی اداری با کیفیت

 • قابلیت تنظیم ارتفاع
 • پشتی مناسب و قابل تنظیم
 • رطوبت پذیری و اصطکاک
 • نگهدارنده قوس کمر
 • اندازه استاندارد
 • نشیمنگاه مناسب
 • دستگیره
 • چرخ‌ها

قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی اداری

ارتفاع صندلی باید متناسب با قد کاربر تنظیم شود. زیرا ممکن است در یک بازه ی زمانی یک کاربر از صندلی استفاده و در بازه ای دیگر کاربری دیگری از آن استفاده کند.تنظیم ارتفاع صندلی اداری با استفاده از اهرم پنوماتیک به راحتی انجام می‌شود پس دنبال صندلی باشید که دارای چنین اهرمی است.

پشتی مناسب و قابل تنظیم

تکیه‌گاه و پشتی صندلی باید قابلیت تنظیم و حرکت به جلو و عقب را داشته باشد. چرا که باعث تسلط بیشتر و بهتر کاربر و همنیطور باعث بهبود کیفیت خروجی کار میشود. علاوه بر این اهرم قفل پذیر پشتی سبب می‌شود تا از حرکت ناگهانی آن به جلو و عقب جلوگیری شود.

رطوبت پذیری و اصطکاک مناسب

صندلی های اداری ارگونومیک دارای دسته های مقاوم و پایه های مستحکم هستند. دسته این صندلی ها به گونه ای طراحی می شوند که مانع افتادگی شانه و آسیب به مچ دست شوند. همچنین پایه ها نیز به شکل متحرک طراحی می شوند تا کاربران بتوانند در عرض میز و اتاق گردش مناسبی داشته باشند.

جنس و متریال دسته و پایه، در صندلی های اداری خوب و با کیفیت به گونه ای انتخاب می شود که استحکام کافی را برای استفاده در طولانی مدت داشته باشند. همچنین اتصالات مختلف همچون چرخ ها نیز از متریال درجه یک ساخته می شوند تا در اثر نیروی وزن و یا کارکرد طولانی مدت عملکرد مطلوب خود را از دست ندهند.

نگهدارنده قوس کمر

کاربر حین نشستن باید احساس راحتی کند و قوس کمر در حالت استاندارد باشد. نگهدارنده قوس کمر، ستون فقرات را حین نشستن در حالت طبیعی قرار می‌دهد. نگهدارنده باید طوری باشد که حین کار، کمر کمترین خمیدگی را داشته باشید.

اندازه استاندارد

برای خرید صندلی اداری باید به سایز آن (عمق و عرض) توجه کنید. برای افراد بلند قد، صندلی اداری با عمق زیاد و برای افراد با قد متوسط، صندلی با عمق استاندارد و متناسب توصیه می‌شود. در حالت استاندارد و ایده‌آل، زیر زانو باید 5 تا 10 سانتی‌متر با صندلی فاصله داشته باشد. قابلیت تنظیم شیب صندلی نیز بسیار مهم است.

نشیمنگاه صندلی اداری

بافت باز نشیمنگاه صندلی از افزایش حرارت جلوگیری می‌کند. پارچه بهترین گزینه برای داشتن نشیمنگاهی عالی است. تعادل در سفتی و نرمی نشیمنگاه امکان کار در ساعت‌های طولانی را بدون خستگی و در کمال راحتی فراهم می‌کند. کاربر هنگام نشستن باید به همه‌ تنظیمات صندلی دسترسی داشته باشد.

در یک صندلی اداری خوب و ارگونومیک نشمین گاه به شکل نیم دایره و منحنی ساخته می شود. طراحی این بخش از صندلی به گونه ای صورت می گیرد که به اندازه چهار انگشت از پشت پا فاصله داشته باشد. این ویژگی کمک می کند تا نشستن بر روی صندلی منجر به ایجاد خستگی در زانو نشود. نشیمن گاه صندلی اداری می بایست دارای یک شیب مناسب بوده و راحتی لگن را فراهم کند. همچنین جنس این بخش از صندلی می بایست به گونه ای انتخاب شود که امکان رد کردن هوا را داشته باشد. این ویژگی مانع تعریق بیش از حد بدن در ناحیه نشمین گاه می شود.

دستگیره صندلی اداری

قرارگیری دست روی دستگیره صندلی اداری سبب کاهش فشار در گردن و شانه‌ها می‌شود. دستگیره صندلی هم باید قابلیت تنظیم داشته باشد.

چرخ‌ ها

روانی و سهولت حرکت چرخ‌ها نقش بسیاری در کیفیت صندلی دارد. حرکت چرخ‌ها تسلط به میز و محیط کار را افزایش می‌دهد. نوع چرخ صندلی بسته به کف محیط کار است. با توجه به این چند مورد می‌توانید بهترین صندلی اداری را خریداری کنید. علاوه بر قیمت صندلی اداری کیفیت و ویژگی‌های صندلی را هم مدنظر قرار دهید. گروه مبلمان و صندلی اداری اجلاس بهترین گزینه‌ها را پیش‌روی شما قرار خواهد داد. برای اطلاع از جدیدترین محصولات اجلاس و مدل‌ها و بهترین قیمت‌ها با ما تماس بگیرید.

نکات مهم در هنگام خرید صندلی اداری استاندارد

هنگام خرید صندلی اداری استاندارد باید چند نکته را توجه داشت تا بتوان بهترین و مناسب ترین صندلی اداری استاندارد را خریداری کرد.

 • سعی کنید بین قیمت صندلی اداری و استانداردهای آن یک تعادل برقرار کنید. این که صرفا یک صندلی ارزان بخرید، شاید هزینه های شما را در لحظه کاهش دهد؛ اما در طولانی مدت می بایست هزینه های بیشتری را برای درمان بیماری های ناشی از استفاده از صندلی غیر استاندارد پرداخت کنید.
 • پیش از خرید صندلی اداری، با افراد متخصص سلامت و همکاران خود مشورت کنید و سعی کنید یک صندلی استاندارد را برای کارمندان تان خریداری کنید تا علاوه بر حفظ سلامت آن ها، بهره وری کارشان را نیز افزایش دهید.
 • درباره ویژگی های یک صندلی اداری استاندارد تحقیق کنید و با درنظر داشتن این اطلاعات نسبت به خرید صندلی اداری استاندارد مورد نظر خود اقدام نمایید.

تاثیر صندلی اداری استاندارد بر سلامتی افراد

یک صندلی اداری مناسب، تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی انسان دارد. از مهم ترین تاثیرات  مخرب و منفی صندلی های اداری غیر استاندارد بر بدن افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که دارای ارتفاع زیاد باشد، باعث می‌شود که به بخش‌های داخلی زانو، آسیب وارد شود.
 • در صورتی که ارتفاع آن کم باشد، باعث خمیدگی در کمر فرد و ایجاد درد کمر، گردن درد و ایجاد درد در استخوانها و مفاصل می‌شود.
 • وقتی که تکیه گاه صندلی ثابت باشد، باعث می‌شود به کمر و نشیمن‌گاه فرد، فشار وارد شود.
 • در صورتی که تکیه گاه صندلی کوتاه باشد باعث می‌شود فشار زیادی به کمر وارد شود.
 • و …

روش های تشخیص صندلی اداری استاندارد از غیراستاندارد

برای اینکه بتوانید یک صندلی اداری استاندارد، مناسب و با کیفیت تهیه کنید بهتر است مواردی را در نظر بگیرید از جمله این موارد عبارتند از:

 • ابتدا باید به شکل S مانند صندلی توجه داشته باشید که این مورد از مهمترین موارد تشخیص صندلی اداری با کیفیت است.
 • باید نشیمنگاه صندلی را درنظر داشته باشید که اگر خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشد استاندارد نیست و همچنین اینکه از قسمت نشیمن گاه، زیاد تو رفتگی نداشته باشد.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد.
 • فنری نباشد.
 • جنس روکش آن مناسب باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و استعلام قیمت (کلیک کنید)